Golden Robes 2019 Nominees Announcement

Thursday 21-03-2019 - 11:00
Article gr nominees

LBSU in association with the university are proud to announce your 2019 Golden Robes nominees!

Over 800 nominations have been cast to show the appreciation for the amazing contributions that staff in the Leeds Beckett community have made.

To help find the category you are looking for, you can select from the following:
 

Best Lecturer Best Course Team Best Module Best Feedback Best Course Director Best Dissertation Supervisor Best Academic Advisor Memorable Moment Unsung Hero Diversity Outstanding Contribution to Enterprise & Innovation Researcher of the Year Team of the Year Leader of the Year

Student-led Categories

Best Lecturer

Abdullah Faruq

Adam Gledhill

Alexander Bond

Alyson Finney

Angela Green

Anne Hurren

Anup Chowdhury

Ashley Cartwright

Ashley Hardwell

Bob Birch

Brett Lashua

Brian Galloway

Brian Machin

Carine De Marcos Lousa

Caroline Mountain

Carl Clare

Cassie Oddy

Conrad Russell

Dan Weldon

Darren Sugden

Dave Knight

Deborah Casey

Donna Brown

Duncan Webb

Emily Williams

Emma Dunmore

Esther Pugh

Faith Mukanganwa

Fiona Meth

Francis Patton

Gareth Jowett

Ghazala Tabasam

Gillian Dyson-Moss

Mark Flisher

Hannah Butterfield

Harriet Wadsworth

Hayley Robinson-Mitchell

Ian Doerfler

Jamie Morgan

James Mcgrath

Jamie French

Jayne Mothersdale

Jenni Taylor

Jim Durrant

Joan Love

John Connell

John Embery

John Heathcote

John Myers

Neill Kehoe

Kacy Mackreth

Francesco Addesa

Jon Tan

Jonathan Glazzard

Karen Trem

Kate Austin

Kiran Voderhobli

Laura Taylor

Lewis Simpson

Lindsey Thiel

Lorena Lozano

Lorna Campbell

Lucy Mccombes

Lyn Bates

Mandy Graham

Mark Carey

Martin Hird

Martin Walsh

Maxine Bell

Mekala Soosay

Michael Taylor

Michelle Dillon

Michelle Lanham

Michael Prenton

Nehal Mahtab

Neil Barnett

Neil Dugdale

Neil Holmes

Neil Kelley

Neil Richardson

Nick Stanger

Nicola Worrillow

Oliver Bray

Oliver Wilson

Paul Doney

Kamal Qazi

Saheed Ajayi

Sallyann Halliday

Sanela Lazarevski

Scarlett Drury

Simon Bell

Stephen Robson

Steve Nash

Steven Gerrard

Stratis Koutsoukos

Fraser Brown

Sue Lindsay

Sue Lang

Suzanne Peacock

Tahira Hamid

Tenley Martin

Tim Briggs

Tom Herron

Thomas Purcell

Trish Coll

 

Best Course Team

Early Childhood Education

Events Management

MSc Responsible Tourism Management

Performance/Performing Arts

Physiotherapy

Speech & Language Therapy 

Sports Coaching

Sport & Social Sciences

Theatre and Performance

Youth Work & Community Development



Best Module

Advocacy

Business Event Production

Child Law

Coaching Contexts

Collaboration

Critical Issues

Dance and Community Context

Food Science & Control

Designing Sound

Governance, Ethics & CSR

Intro to Political Economy

Psychology and Serious Crime

Live Event Coverage

Managing Risk for Major Events

Operations & Supply Chain Management

Professional Scientific Practice

Tourism in the Global South

 

Best Feedback

Anne Temple-Clothier

Ann Michaud

Dan Braddock

Faith Mukanganwa

Gillian Dyson-Moss

Jamie Morgan

Jayne Mothersdale

John Connell

Moade Shubita

Nick Halifi

Susan Smith

Best Course Director

Adam Gledhill

Ali Sajjadi

Andrew Mcewan

Davina Stanford

Dawn Taylor

Divine Charura

Emlyn Butterfield

Helen Llewellyn

James Archer

Janine Lee

Kamal Qazi

Kenneth Jenkins

Kiran Voderhobli

Linda Asquith

Lisa Stephenson

Lucy Laville

Mark Flisher

Moade Shubita

Nehal Mahtab

Neil Kelley

Paul Hampson

Rachel Connor

Rachel Rich

Rob Brooks

Sean Dodson

Sophia Price

Tim Briggs

Wayne Roberts

 

Best Dissertation Supervisor

Adam Gledhill

Aftab Dean

Akbar Sheikh-Akbari

Alex Bond

Bill Davies

Dan Lomax

David Dewhurst

David Johnston and David Glew (group)

Erika Laredo

Emily Williams

Fiona Robertson

Francesco Addesa

George Lodorfos

Ian Lamond

John Connell

Jade Moran

John George

John Willott

Jonathan Glazzard

Karl Spracklen

Laura Davies

Liz Yeomans

Lucy McCombes

Melanie Chan

Michael Ward

Moade Shubita

Muhammad Moshfique Uddin

Nasser Hussain

Nicola Clarke

Nicola McCullough

Paul Wetherly

Ruth Dowson

Shona Hunter

Simon Woodward

Tom Houseman

 

Best Academic Advisor

Adam Gledhill

Barbara Henderson

Ben Bolton-Grant

Ben Jones

Carine De Marcos Lousa

Chris Carbery

Claire Aydogan

Danielle Powell

Faith Mukanganwa

Francesco Addesa

George Lodorfos

Ian Lamond

Jane Turner

Jessica Van Horssen

Jonathan Moss

Kyriaki Glyptou

Lorena Lozano

Lyn Bates

Martin Hird

Martyn Prigmore

Moade Shubita

Muhammad Moshfique Uddin

Naomi De Graff

Nicola Mccullough

Nicola Worrillow

Oliver Bray

Olivia Clarkson

Paul Houghton

Sallyann Halliday

Simon Woodward

Tara Sabir

Tom Atkinson

Thomas Houseman

 

Staff and Student-led Categories

Memorable Moment


Abdullah Faruq

Events Team

Francesco Addesa

Graduation 2018

Jenny Prendergast

Katie Lenton 

Leeds Business School Admin Team

Level 5 Cat in the Hat

Mark Burns

Michelle Lanham

Oliver Bray

Residential Trip
 

Unsung Hero

Abi Robinson

Adam Harrison

Adam Meek

Adam Sas-Skowronski

Aidan Thatcher

Alex Long

Alice Green

Amanda Beech

Angela Lally

Anita Akrasi

Ann Nash

Anne Stephenson

Annette Stride

Anthony Dengu

Ashley Hardwell

Audra Diers-Lawson

Babita Bhogal

Bethany Fadden

Bronwen Edwards

Cat Brooke

Charlotte Webster

Charly Simpson

Chris Carbery

Chris Smiles

Christopher Staynes

Claire Aydogan

Cleaning Team

Danielle Millea

Danielle Powell

Darren Sugden

David Alder

David Roberts

David Turner

Dawn Knibbs

Deb Chapman

Debbie Nabb

Deborah Lawson

Deborah Walker

Declan Britton

Dee Grismond & The Creative Team

Diane Kilbride

Douglas Morrison

Ellie Short

Emily Williams

Emlyn Butterfield

Emma Gilbert

Eve Carter

Faith Mukanganwa

Faith Mukanganwa

Fazana Boston

Gaia Cafe Staff

Gareth Peel

Gary Wood

Gemma Betts

George Lodorfos

Gerard Choo

Glyn Cash

Graham Parton

Hamish Saks

Hannah Butterfield

Ieuan Cranswick

James Ewens

James Mcgrath

Jamie Childe

Jane Huyg

Jane Learmonth

Jane Turner

Jemma Barratt

Jemma O'connor

Jennifer Cant

Jennifer Evans

Jenny Malcolm

Joaquim Dias

John Goodwin

John Tate

Joseph Mcgahan

Josh Moos

Julian Hibbert

Julie Blythe

Julie Noble

Kamal Qazi

Kate Austin

Kate Kluttz

Katherine Harrison

Kathryn Firth

Katie Dhingra

Katrina Tilbrook 

Kevan Burke

Laura Taylor

Laura Torenbeek

Laurence Morris

Laurence Morris

Laurie Wilson

Lee Robinson

Lesley Thompson

Linda Bould

Lorena Lozano

Lorna Campbell

Louise Johnston-Hunt

Luke Oldfield

Mark Burns

Mark Carey

Mark Falkingham

Mark Flisher

Mark Panter

Martin Briggs

Martina Topic

Mary Kabote

Matthew Graham

Melissa Askew

Michael Austin

Michael Hall

Michelle Huby

Mitchel Sneddon

Moade Shubita Shubita

Nabila Ayub

Name

Nat Milton

Natalia Gordon

Natalie Butler

Natalie Holdsworth

Nate Gall

Nehal Mahtab

Neil Kelley

Nick Boothroyd

Nicola Worrillow

Paul Mason

Paul Staniforth

Paula Beesley

Paula Johnston

Pip Trevorrow

Pippa Wood

Pooneh Bagheri Zadeh

Puspa Mistry

Rachel Gillham

Rachel Gladwin

Rachel Linfield

Rachel Thornton

Rebecca Zajac

Richard Whitehead

Roseanne Hicks

Sanela Lazarevski

Sara Cookland

Sarah Haygarth

Sarah James

Sean Brown

Sophie Moody

Stephanie Brockbank

Stephen Newman

Steve Nash

Stewart Sparke

Stuart Rhodes

Su Robinson

Sue Lindsay

Susan Rook

Susan Szekely

Thomas Houseman

Tom Bootland

Tom Fish

Tom Magee

Tricia Auty

Victoria Archbold

Victoria Hague

Vivien Jaksics

Vivienne Gaskin

 

Diversity


Damien Page

David Morby

Kevin Hylton

Maria Maynard

Nicola Kime

Osama Tashani

Tanefa Apekey

 

Staff-led Categories

Outstanding Contribution to Enterprise and Innovation


Aftab Dean

Ben Robertson

Daniel Kilvington

Erika Laredo

Erin Nephin

Julie Cleverley

Kitrina Douglas

Lewis Paul

Lisa Stephenson

Lucy Mccombes

Samantha Heeson
 

Researcher of the Year


Aftab Dean

Alys Griffiths

Anna Zaluczkowska

Caroline Bligh

Georgina Jones

Ian Lamond

Jamie Morgan

Moade Shubita Shubita

Natasha Parcei

Neda Mahmoodi

Peter Francis

Peter Francis

Stacey Emmonds

 

Team of the Year

Equality and Diversity

Student Services/Disability Admin Team

Pastoral Team

Carnegie School of Education

Northern Film School, FMPA

Carnegie School of Sport/Sport Business Subject Group

Headingley Timetabling

People & Organisational Development

LLI - Digital Learning Service (formerly Learning Systems Team)

CARES Cleaning and Portering Team 

Carnegie School Of Education Admin and Pastoral Team

Psychological Therapies & Mental Health in School of Health & Community Studies

Carnegie/Sport Business Subject (Open Day Team)

Registration, Awards & Exams Team

School of Built Environment & Engineering Administration Team

Distance Learning course team in the Carnegie School of Education

Graduate Office

Business and Management Course Team

Carnegie School of Education Admin team

Communications Team - External Relations

Hospitality /Catering department - Hospitality booking team

BA Entertainment Management Course Team

Performing Arts Course Directors

Library Advice and Support Team

Physiotherapy Placements Team

Print Unit - IT Service Desk Support Team

SETH Tourism Admin team

AS/ BSc (Hons) Sports & Exercise Therapy Admin Team

Library Academic Support Team (managed by Helen Howard)

Fashion Marketing Team

Carnegie Education

LBSU Advice 

Carnegie Teacher Education Learning Support Officers

Events Team - External Relations

IT Services Network team - IT Services

2+2 Accelerated Degree

Maths and Phonics

The maintenance teams on City and Headingley campus

Student Voice

Timetabling Team in Registrar's Office

The Print Team 
 

Leader of the Year


Alex Dobson

Amy Corby

Andrew Manley

Ann Nash

Ann Nash

Annisa Suliman

Beatrice Marshall-Ngan

Belinda Cooke

Beverley Keen

Caroline Bligh

Clare Jackson

Damien Page

Emlyn Butterfield

Francesca Spencer

Gemma Stronach

Helen Llewellyn

Hugo Smith

James Musgrave

Jo Hamill

Katherine Everest

Katherine Harrison

Kathy Ashton

Kirstin Thompson-Sims

Lauren Duckworth

Louise Warwick-Booth

Melissa Hart

Mike White

Moade Shubita Shubita

Nada Ellis

Nova Deighton-Smith

Oliver Bray

Paul Butler

Robin Redhead

Ruth Pickford

Ruth Sutcliffe

Sally Bogg

Sarah Dawson

Susan Smith

Wayne Roberts

Zoe Mcclelland
 

---------------------------------- 

Congratulations to all listed above and we look forward to seeing you at the nominee event on Thursday 28 March! 

Categories:

Awards, Education

Related Tags :

golden robes, nominees, nominate, Golden, robes, LBSU, students, Students Union, Staff,

More Leeds Beckett Students' Union Articles

 

More Articles...

Registered in England Company Number: 7103465
Registered Charity Number: 1139314